Kas ir stratēģija un taktika?

Stratēģijas un taktikas jēdzieni tiek izmantoti arvien plašāk un aizvien vairāk uzņēmumu apsver nepieciešamību izstrādāt savu darbības stratēģiju un taktiku.

Sociālā uzņēmuma (izglītības iestādes) stratēģijas un taktikas izstrādes mērķis - radīt EFEKTĪVU, ATBILDĪGU un ELASTĪGU organizācijas pārvaldes modeli ATTĪSTĪBAI un IZAUGSMEI.

Kas ir stratēģija un vai tā ir nepieciešama ikvienam uzņēmumam? (tēzes)

  1. Stratēģija ir augstākās vadības plāns ilgtermiņa rezultātu sasniegšanai.
  2. Stratēģija nosaka un parāda uzņēmuma stratēģisko mērķi, ņemot vērā tā ilgtermiņa uzdevumus, darbības programmas un resursu izmantošanu.
  3. Veiksmīgi izveidota stratēģija, kas balstīta uz loģiski pamatotu lēmumu virkni pielāgotu situācijai, spēj nodrošināt uzņēmuma konkurētspēju un izcelt to līdzīgu organizāciju vidū.
  4. Daudzi stratēģiju traktē kā teorētisku priekšmetu, nevis kā praktisku lēmumu pieņemšanas metodi. 
  5. Prakse rāda, ka stratēģijai vajadzētu saistīties ar konkrētiem spriedumiem un pārdomātām darbībām, kas no esošajām un potenciālajām iespējām ļauj iegūt maksimālu labumu.
  6. Stratēģija ir ne tikai tas, ko organizācija iecerējusi darīt, bet arī tas, ko tā ir nolēmusi nedarīt. Šī ziņa ir īpaši svarīga nevalstiskajām organizācijām un valdības institūcijām. Tas nozīmē, ka organizācijai ir būtiski ne tikai koncentrēties uz savu darbības sfēru un izvēlētajiem virzieniem, bet arī atcerēties par tiem, kas nav pa prātam.
  7. Stratēģiju izmanto uzņēmuma ilgtermiņa mērķu un uzdevumu noteikšanā. Tajā ietilpst arī šo mērķu un uzdevumu sasniegšanai nepieciešamo darbību virziena nospraušana un resursu paredzēšana. Organizācijas stratēģija norāda vektoru (organizācijas darbības virzienu un spēku) un ilgtermiņa rezultātu. 

Kas ir taktika? (tēze)

  • Savukārt, taktika iekļauj sevī īstermiņa plānus, kas nereti koncentrējas uz tūlītēju un īslaicīgu darbību.

Kā rīkoties, lai izstrādātu veiksmīgu stratēģiju?

Pirms stratēģijas izstrādes veicama rūpīga situācijas analīze organizācijas darbības jomā, kas uzrādītu organizācijas stiprās puses un nepilnības, un pēcāk, izejot no iegūtajiem rezultātiem, varētu definēt mērķi. 

Lai izstrādātu veiksmīgu organizācijas stratēģiju, nepieciešams:

  1. apzināt esošo situāciju – saprast, kur organizācija atrodas šobrīd – kāda ir organizācijas darbības jomā kopumā. Organizācijai ir jāsaprot, kas ir tās vājās un stiprās puses. Tikai tad, ja būs zināms, kāda ir esošā situācija, būs iespējams pilnveidot un efektivizēt nepilnvērtīgos procesus tās darbības jomā.
  2. rūpīgi, iespējami precīzi un konkrēti definēt vēlamo sasniedzamo rezultātu jeb noteikt mērķus. Mērķiem jābūt iespējami konkrētiem un sasniedzamiem.
  3. jāizplāno, kādā veidā organizācija var sasniegt vēlamo rezultātu – kas ir tās darbības, kas palīdzēs organizācijai nokļūt tur, kur tā vēlas.
  4. noteikt kritērijus, pēc kuriem pēcāk tiks izvērtēts, vai organizācija ir nonākusi tur, kur tā vēlējās un vai sākotnēji nospraustie mērķi ir sasniegti.

Vairāk Organizācijas tīmekļa vietnē https://alnet.lv/

Vairāk Organizācijas projektu tīmekļa vietnē https://networks.lv/

Izstrādāts ERASMUS+ projekta "The European Dimension in Non-Governmental Organizations Education: Strategies and Tactics" (Project Reference: 2021-1-LV01-KA122-ADU-000019111) ietvaros sadarbībā ar Eiropas Kristīgo akadēmiju.
Informācijas pārpublicēšanas un citēšanas gadījumā atsauce uz ERASMUS+ projektu "The European Dimension in Non-Governmental Organizations Education: Strategies and Tactics" (Project Reference: 2021-1-LV01-KA122-ADU-000019111) ir obligāta