Biznesa koncepcijas un prasmes sociālajā sektorā

Anotācija

Biznesa koncepciju un prasmju sociālajā sektorā kurss sastāv no divām daļām, kur I daļa ir veltīta biznesa koncepciju teorētiskajā koncepcijām, raksturojot uz cilvēku un uz peļņu centrētā biznesa modeļus, kā arī kopienas darba zināšanu un prasmju izglītošanā sociālās uzņēmējdarbības vidē. Savukārt kursa II daļa ir veidota tā, lai ar lomu un lietišķo spēļu palīdzību attīstītu studējošajos sociālā uzņēmēja identitāti, domāšanu, profesionālās prasmes, analizējot reālās uzņēmējdarbības vides naratīvus, situācijas un meklējot risinājuma iespējas individuālā un kopienas līmenī. Kursa norisē tiek uzaicināti arī speciālisti uzņēmējdarbības vadībā un darba devēju pārstāvji, kuri piedāvā naratīvus lomu un lietišķajām spēlēm. Ta kā sociālā uzņēmēja darbība ir grupu un personu iekļaujošs profesionālās darbības veids, kas ir vērsts uz ilgtspējīgu sociālo problēmu risināšanu vietējās sabiedrībās un sabiedrībā kopumā, izmantojot kopienas darba un inovatīvus sociālās uzņēmējdarbības principus, uz šo principu un prasmju izglītību ir vērsts kurss. Kursa noslēgumā studējošais sagatavo sociālā uzņēmēja profesionālo prasmju aprakstu, balstoties izvēlētā sociālās vai ekonomiskās darbības jomā.

Studiju priekšmeta mērķis, sagaidāmais rezultāts

Zināšanas par dažādu biznesa koncepciju teorētiskajiem un praktiskajiem uzstādījumiem. Izpratne par dažādām prasmēm sociālajā sektorā (kopienas darbā). Mērķis veidot izpratni par un attīstīt sociālā uzņēmēja identitāti, domāšanu, profesionālās prasmes, analizējot reālās uzņēmējdarbības vides naratīvus, situācijas un meklējot risinājuma iespējas individuālā un kopienas līmenī.

Prasības kredītpunktu iegūšanai

  1. Kontaktnodarbību un semināru apmeklējums;
  2. Aktīva dalība lomu un lietišķajās spēlēs, situāciju analīzēs,
  3. Eksāmena darbs – praktisks darbs par sociālā uzņēmēja profesionālajām prasmēm izvēlētajā sociālās vai ekonomiskās darbības jomā

Studiju priekšmeta apraksta saturs

I. Biznesa koncepcijas un prasmes sociālajā sektorā I: teorētiskās koncepcijas

1.Biznesa koncepcijas: teorētiskā nostādnes

    1. Vērtību hierarhijas salīdzinājums biznesa modeļos
    2. Cilvēkcentrētā un peļņas-centrētā biznesa modeļi
    3. Uz sociālo labklājību un biznesa peļņas centrētā politika
    4. Resursu problēma atšķirīgos uzņēmējdarbības konceptos un modeļos 
    5. Cilvēkkapitāla progresīvā nozīme ilgtspējīgas un cilvēka cieņai atbilstošas ekonomikas veidošanā
    6. Galvenās ekonomisko sistēmu raksturojums: 
      • 1) tirgus ekonomika (ekonomisko sistēmu privātīpašums, tirgus mehānisma izmantošana ekonomiskās darbības vadīšanai), 
      • 2) komandu ekonomika (praktiski visu materiālo resursu sabiedriskais īpašums, ekonomisko lēmumu kolektīva pieņemšana, centralizēta plānošana), 
      • 3) jauktā ekonomika – visreālākā mūsdienu ekonomiskā sistēma (valsts uzraudzība pār tirgus ekonomikas darbību),
      • 4) sociālā ekonomika (sociālo mērķu primaritāte pār peļņu)
    7. Sociālā biznesa iedīgļi Latvijā (Mammu.lv, Ziedot.lv u.c.)

2.Prasmes sociālajā sektorā

    1. Līderība un resursu mobilizēšana
    2. Kopienas resursu mobilizēšana
    3. Kopienas darba instrumentārijs – kopienas sķēlums un kopienas projekts, kopienu darba modelis, iedzīvotāju pilnvarošana (iespējošana kā spēju izglītība un attīstība)
    4. Partnerība, sadarbība (collaboration) un kopdarbība (cooperation), darba principi starpdisciplinārā komandā
    5. Solidaritāte un tuvākmīlestības praktiskās prasmes – cilvēku motivēšana sociālai aktivitātei aktivitāti, darbs ar cilvēkiem viņu socializācijas vidē
    6. Diakonijas kā Baznīcas sociālās kalpošanas loma sabiedrības kohēzijā – profesionālo paņēmienu aspekts
    7. Inovatīvu sociālās uzņēmējdarbības formu un prasmju multiplicēšana – aktīvas sociālā uzņēmēja identitātes veidošana 
    8. Universālās komunikācijas prasmes

II. Biznesa koncepcijas un prasmes sociālajā sektorā II: lietišķās spēles, gadījumu analīze 

1.Sociālā uzņēmēja profesionālās prasmes un profesionālās darbības pamatuzdevumi

  • inovatīvu risinājumu meklēšana prasmes akūtām sociālajām problēmām
  • sociālā kapitāla un jaunu sociālo vērtību radīšanas veicināšana 
  • inovatīvu sociālo tehnoloģiju un ilgtspējīgu risinājumus ieviešana 
  • iespēju saredzēšanas prasmes esošo kopienas sistēmu uzlabošanas vadīšanā
  • prasmju sniegšana sociālajā uzņēmējdarbībā, inovatīvu produktu, pakalpojumu un pieeju izstrādē u.c..

2.Lomu un lietišķās spēles atbilstoši izvēlētajām profesionālās darbības prasmēm

3.Reālās uzņēmējdarbības vides naratīvu, situāciju analīze ar mērķi meklēt risinājuma iespējas individuālā un kopienas līmenī

Patstāvīgais darbs

Praktisks pētījums par sociālā uzņēmēja nepieciešamajām profesionālajām prasmēm studējošā izvēlētajā sociālās vai ekonomiskās darbības jomā (modelis)

Literatūra

  1. Uzņēmēja rokasgrāmata. Sast. Pelše G. – R.: Jumava, 2003
  2. Abizāre V. Ievads uzņēmējdarbībā, mācību līdzeklis. – R.: RaKa, 2004
  3. Vītera D., Vipermane K. Mārketings mazajos uzņēmumos. Biznesa plāns. – R.: Merkūrijs LAT, 1995
  4. Rūrāne M. Uzņēmējdarbības pamati, mācību grāmata. – R.: Turības mācību centrs, 1997.
  5. Caune J. Stratēģiskā vadīšana: funkcionālā, biznesa un korporatīvā līmeņa stratēģija. – R.: De Novo (Balta Eko), 2004.
  6. Diederihs H. Uzņēmuma ekonomika: mūsdienu uzņēmuma organizācija. – R.: Zinātne, 2001.
  7. Gūtmane S., Dolace D. Karitatīvā sociālā darba metodoloģija. – Jūrmala: Latvijas Kristīgā akadēmija, 2009. – 46. lpp.
  8. Bornstein David, Davis Susan. Social Entrepreneurship: What everyone needs to know. – Oxford: Oxford University Press, 2010. 
  9. Bornstein David. How to Change the World: Social entrepreneurs and the power of new ideas. – Oxford: Oxford University Press, 2007.
  10. Dolacis V. Cilvēkkapitāla faktors ilgtspējīgas kopienas attīstībā. – Krāj.: Sabiedrība un kultūra. Rakstu krājums, VIII/ Sast. A. Medveckis. – Liepāja: Lieppa, 2006. – 176.-182. lpp. (konspekts)
  11. Dolacis V. Sociālais un reliģiskais kapitāls kopienu darbā. – Krāj.: Sabiedrība un kultūra. Rakstu krājums, IX/ Sast. A. Medveckis. – Liepāja: Liepājas Pedagoģijas akadēmija, 2007. – 166.-172. lpp.
  12. Garleja Rasma. Cilvēkpotenciāls sociālā vidē. – Rīga: RaKa, 2006 (fragmenti)
  13. Fuchs J. Personal Responsibility and Christian Morality. – Washington: Georgetown University Press, 2001
  14. Fīrere I. Trīs jauni cilvēki dēsta pirmo sociālā sēklu Latvijā// Diena, 2009.07.08.
  15. Hermansens Ole. Sociālais darbs kopienā. – Krāj.: Dzīves jautājumi III: Sociālais darbs un soc. ped.: darbības jomas, mērķi un iespējas / L. Šiļņevas virsred. – R.: SDSPA „Attīstība”, 1996. – 52.-94. lpp.
  16. Kīslings Klauss. Praktiski projekti diakoniskas kultūras iedzīvināšanai. Vai atstāt Baznīcu ciemā? Pilsētas sociālās pastorālaprūpes aizsākumi. – Krāj.: Kīslings K. Jūs sveicina mīlestība: Raksti par diakonisku kultūru. – Rīga: Izglītība, Latvijas Kristīgā akadēmija, 2004. – 58.-80. lpp. (konspekts)
  17. Sedvalde Evija. Kopienas lomas sociālās attīstības veicināšanā. – Krāj.: Dzīves jautājumi VI: Sociālā darba un sociālās pedagoģijas teorija un prakse / L. Šiļņevas virsred. – R.: SDSPA „Attīstība”, 2001. – 68.-79. lpp.
  18. Vanjē Žans. No salauztības līdz kopībai. Praktiskā teoloģija: Darbs kopienā ar garīgi atpalikušiem cilvēkiem. Harvardas universitātē nolasītās lekcijas. – J.: Latv. ev. lut. Kristīgā akad., 2001. – 49 lpp.
  19. Dance Dace, Šice Monta. Atbalsta grupu tīklojuma nozīme indivīda drošības radīšanā un uzturēšanā. – Krāj.: Dzīves jautājumi IX: Sociālā darba un sociālās pedagoģijas teorija un prakse/ Zin. red. R. Inne. – R.: SDSPA „Attīstība”, 2004. – 66.-81. lpp.
  20. Fernandez H. Serving in the Midst of Justice. Minn., Fortress Press, 2008.
  21. Grigoroviča G., Laicāne L. Reliģija kā resurss sociālajā darbā // Dzīves jautājumi, 10. Sēj. R.: Attīstība, 2005, 74. – 91. lpp.
  22. Jēgere L. Sociālais karitatīvais darbs – zināšanu garam atbilstoša profesija. Pieejams: www.kra.lv/Latviski/Raksti/Raksts_Socdarbin.pdf
  23. Sedvalde Evija. Kopienas darbs kā sociālā darba metode ar personu grupām un sabiedrību. – Krāj.: Dzīves jautājumi X: Sociālā darba un soc. ped. teorija un prakse/ Zin. red. R. Inne. – R.: SDSPA „Attīstība”, 2005.